Ağustos'a damgasını vuran gezegen; Merkür

Ağustos ayına Merkür’ün gerilemesi ve ülkemiz haritası üzerinden Mars’ın gergin yolculuğu ile başladık ve devam ediyoruz...

Merkür yıl içinde ortalama 3 kez gerileyerek, aslında hayatımızda biraz mola vermemiz gerektiğini bize fısıldar. Normal koşullarda yapmamız gereken, bu dönemi daha sakin ve rutin işlerle geçiştirerek kendimize bir aralık bırakmaktır.

Ancak Ağustos ayı boyunca etkin olacak Merkür enerjisi Mars’ın Türkiye haritası üzerinde Satürn’e kare yapması ile herkesi normalden daha gergin ve hır çıkarmaya eğilimli yaptı.

Her şeye yetişelim, çabuk olalım derken üstüne Merkür tarafından dağıtılmış dikkatlerimiz eklenince ele aldıklarımız bitmiyor, sürekli aksilikler çıkabiliyor ama daha önemlisi meseleleri daha agresif ele alabiliyoruz. Sonuç almakta zorlanabiliyoruz.

Öncelikle 27 Ağustos’a kadar olan süreçte, yeni anlaşmalar, kontratlar, yeni bir iş başlangıcı, satış ve kiralamalar bizim için yanıltıcı olabilir. Ayrıca her Merkür gerilemesinde olduğu gibi 27 Ağustos’a kadar olan dönemde, elektronik alet alımlarını ertelemek doğru olur.

İletişim, güvenlik ve finansal konularda ülke olarak gergin bir süreçten geçiyoruz. Bu nedenle bu ay boyunca hatta önümüzdeki sonbaharı da içine alan bir dönemde parasal konularda daha temkinli ve riskten uzak durmak doğru olacak.

Güvenlik demişken, Türkiye 2011 haritasında özellikle komşularla ilgili olabilecek sıkıntıları ve komşu ülkelerdeki karışıklıkları 2010 dan itibaren yazmaya başlamıştım. Şu dönemde Hint astrolojisine göre Merkür gerilemesi yine komşularla ilgili bir alandan gerçekleşiyor. Bu enerji zaten karışık olan bu alanı iyice dalgalandırabilir. Yani Eylül’e kadar olan dönemde komşularla ilişkilerimizde ve komşuların kendi iç meselelerinde karışıklıklar devam ederken, bizim özellikle dış politika duruşumuzda sorunlar yaşanabilir. Hem bizim için, hem de diğer ülkeler için gergin enerjilerin yoğun olduğu bu süreçte düşünmeden adım atmak uzun vadeye yayılabilen problemleri beraberinde getirebilir.

Diğer yandan, şu günlerde özellikle dikkat etmemiz gereken başka bir noktada ilişkilerimizle ilgili konular. Aşk tanrıçası Venüs ile Güneş tam kavuşum durumunda yani Güneş, ateşi ile Venüs’ü yakıyor. Beraberliklerimiz, ilişkilerimiz ve karşı cins ile olan her türlü iletişimimiz geri giden Merkür’ün de yardımı ile arapsaçına dönebilir…

Bu dönemde beraberliklerimizle ilgili karar vermek doğru değil. Açıkcası içinden geçtiğimiz bu dönemde enerjiler en yoğun biçimde ilişkilerimizi, evliliğimizi, sevgilimiz ile olan durumumuzu etkiledi. Mars tepemizden kızgın kızgın bakarken, yanan Venüs karşı tarafı anlamakta veya sevdiğimizin bizi anlamasında sorunlar verebilir. Dolayısı ile özellikle bu hafta gönül ilişkilerinizde dikkatli olun. Yeni bir beraberliğe başlayanlarda özellikle Eylül ile birlikte duygularda değişim yaşanabilir veya yaşadıklarınızla ilgili düşünceleriniz, hisleriniz değişebilir. Bu hafta ilişkilere pek kafa yormamak en iyisi galiba…Bu etki 5 Eylül’e kadar yoğun olurken, özellikle bu hafta içinde 17 – 18 Ağustos daha belirgin olacak.

Bu dönemde özellikle Yükselenleri, Ay burçları ve Güneş burçları Yengeç ve Aslan’da olanlar duygusal iniş çıkışlardan daha fazla nasiplenebilirler.

Öte yandan gerginliğin ve kafa karışıklığının hat safhada olduğu bu günlerde Venüs’ün diğer konularıyla ilgili bir adım atma niyetiniz varsa, beklemek akıllıca olur. Yani, dekorasyon, kozmetik, estetik ve sanatsal konularda yeni başlangıç yapmayın. Pahalı alışverişler için bekleyin ve düşünmeden iyice incelemeden satın alma yapmayın.

Burçlara göre içinden geçtiğimiz dönemi inceleyecek olursak;

Koç: Mars’ın gergin yolculuğu sizi iletişim ve finansal konularda zorluyor. Öte yandan Merkür’ün geri hareketi ilişkilerle ilgili alanlarınızda gerçekleşiyor ki eski bir beraberlik tekrar gündeme gelebileceği gibi, süregelen ilişkinizde hassas bir dönem geçiriyor olabilirsiniz, dikkat edin. Maddi konularda planlı olmak önünüzdeki 20 günlük süreçte önemli. Eski konular gündeminize tekrar girebilir.

Boğa: Maddi konularda gelirler artıyor ama giderlerde yüksek. Dolayısı ile gelir gider dengelerinizde dikkatli olmalısınız. Sözlü iletişimize önem vermeniz gereken ve aklınızdan geçeni düşünerek dışarı aktarmanız gereken bir dönem söz konusu. Aile, ev, ebeveynlerle ilgili konulara daha fazla yönelmek söz konusu olabilir. Alım satım, her türlü kontrat ve sözleşmede, beklediğiniz parasal girdilerinizde dikkatli olmanız faydalı olur. Duygusal konularda Eylül’e kadar olan süreçte iletişime önem vermeli, sözlü diyaloglarınızda dikkatli olmalısınız.

İkizler: Hareketli ve gergin günler yaşıyorsunuz. Çabuk sinirlenebiliyor, durağan konu ve işlerden daha çabuk sıkılıyorsunuz. Dikkatiniz çabuk dağılıyor bu nedenle ayrıntı ve özen gerektiren konularda daha kontrolcü olmanız faydanıza olur. Bu dönemde karar vermek, adım atmak, teknoloji, iletişim, haberleşme gibi konularda yeni durumlara geçmek ve satın alma yapmak çok doğru değil. Dinlenme ve bir süredir düzene koymak istediklerinizle ilgili adım atmak için uygun bir dönem. Tatil ve benzeri bir ara özellikle Ağustos döneminde size iyi gelebilir.

Yengeç: bu dönemde gerçekleşen Venüs gerginlikleri sizi de ilk elden etkiliyor. Özellikle duygusal konularda dikkatli olmanızda fayda var. İş yerinde uzun süredir sabrettiğiniz konular daha fazla rahatsızlık verebilir. Bu nedenle ani ve fevri kararlar içine girmeden, olaylara mantık ile bakmak doğru olur. Kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak zorlamadan işlerinizi ele almalısınız. Finansal konularda dikkatli olmalısınız. Geçmişten gelen bir süredir üstünü örttüğünüz veya unuttuğunuz fatura, borç veya atladığınız bir ödeme tekrar hatırlatılabilir. Fazla açılmadan parasal konuları düzenlemelisiniz.

Aslan: Duygusal hayatınız yoğun, ancak karışık olabilir. Bu dönemde sıklıkla başkalarının sizi yanlış anladığını düşünebilir, ifade sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle iş yerinde bu nedenle çıkabilecek anlaşmazlıklara karşı gergin çıkışlardan kaçının. Burcunuzda meydana gelen Merkür gerilemesi sizi ilk elden etkiliyor. Sağlık ve duygusal konular hassaslaşabilirken, olayları ve kendinizi zorlamamalısınız. Satın alma, kontratlar ve her türlü teknolojik alımda Merkür gerilemesi boyunca dikkatli olmanız gerekmekte. Arkadaşlar ve sosyal çevrenizle ilgili ani gelişmeler yaşanabilir.

Başak: Merkür gerilemesi burcunuzun yöneticisi ile bağlantılı olduğu için sizi de yakından ilgilendiriyor. Özellikle sosyal organizasyonlar, her türlü idari konu, hükümet ve devletle ilgili işlerde dikkatli olmanızda fayda var. İş ve kariyer alanlarınızda gerginlikler ve ani gelişmeler söz konusu olabilir. Uzun süredir biriktirdiğiniz, ifade edemediğiniz durumlar varsa, birden bunları ortaya dökme ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Küçük şeyler ve geçmişten gelen konular bu dönemde fazla büyütülmeden ele alınmalıdır. Bu dönemi daha çok araştırma ve rutin konularla geçirmek daha doğru olacaktır.

Terazi: Özellikle sanatsal bir konuyla, mimari veya dekoratif bir konuyla uğraşıyorsanız, iletişimle ilgili bir işiniz varda bu dönemi dikkatli geçirmeniz gerekmekte. Bu süreçte yeni bir başlangıç, kapsamlı bir işe adım atmak çok uygun değil. Bunun yerine araştırma yapmak, incelemek daha doğru olacak görünmekte. Duygusal konularda adım atmadan öncede iyi tartmalı bu dönemde ilişkinizle ilgili olabilecek iniş çıkışlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Sağduyunuzu elden bırakmadan adım atın.

Akrep: İşinizle ilgili konuları birkaç kez gözden geçirmeli ve nihai karara varmadan önce iyice kontrol etmelisiniz. Akrepler genel olarak kontrol etmeyi severler ancak bu dönemde dikkatiniz dağınık ve çabuk öfkelenme, karşınızdakini dinleme sabrını gösterememe söz konusu olabilir. Empati kurmak önemli olacak. Zira çevrenize karşı daha tahammülsüz olabilirsiniz. Sizi zorlayan kişi ve ortamlardan uzak olmaya çalışmalısınız. Öte yandan iş enerjileriniz yükseliyor bu nedenle kendinizi haddinden fazla yorabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki Merkür gerilemesi bitene kadar hayatı biraz yavaşlatarak, dinlenmeye de önem vererek zamanı kullanmak önemlidir.

Yay: Evlilik alanınızda bulunan Mars, eşinizle gereksiz gerginlikler yaşamanıza neden olabilir. Olayları fazla büyütmeden, iletişime açık bir tavır sergilemek bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır. Her türlü ortaklı işiniz, ticari adımlar, uzun seyahatler ve yurtdışı bağlantılarla ilgili hassas bir dönem var. Eylül ayına kadar önünüzdeki dönemde karışık ve zorlayıcı işleri biraz bekletmeli, acele kararlardan kaçınmalısınız. Özel ilişkinizde daha önce alınan kararlarınızı tekrar sorgulayıp, yeniden gözden geçirmek söz konusu.

Oğlak: Venüs Eylül’ün ilk haftasına kadar olan dönemde ilişkileriniz, eşiniz, sevgiliniz veya gönül bağınız olan kişilerle olan diyaloglarınızda sorunlara neden olabilir. Daha sakin ve yapıcı olmakta fayda var. Sizin için özel biri yeniden hayatınıza girebilir veya eski biriyle ilgili alacağınız bir haber kafanızı karıştırabilir. Duygusal konularda acele karar vermeyin. İşle ilgili zor bir proje veya konuya yönelmek durumunda kalabilir, kapasitenizi zorlayan durumlarla boğuşabilirsiniz. Daha fazla yoğunlaşarak ve iyi bir planlama ile her şeyin üstesinden gelebilecek destekleyici enerjilerde söz konusu.

Kova: Aşk hayatınızla ilgili yoğun biraz da karışık bir dönem sizi bekliyor. Bu süreçte yeni bir beraberlik söz konusu olabilir ancak özellikle birkaç hafta sonra gelecek etkiler şimdi aldığınız kararları tekrar sorgulamanıza neden olacağı için, büyük adımlar atmayın. Kendinize, hobilerinize, varsa çocuğunuza kısacası özel hayatınıza daha fazla vakit ayırmak isteyeceğiniz bir dönemden geçiyorsunuz. Bu aralıkta yapmak istediğiniz iş ve rutin konular dışında bir uğraşıya yönelmek veya geliştirmek için uygun bir dönemden geçiyorsunuz.

Balık: Maddi konularda olumlu gelişmeler, fırsatlar olabileceği gibi özellikle ev ve aileyle ilgili giderler ve hesapta olmayan masraflar çıkabilir. Aniden yeni bir eve geçme, alma veya yatırım yapma söz konusu olabilir ki adım atmak için Merkür gerilemesinin bitmesini beklemelisiniz. Sağlığınızla ilgili bir süredir fark ettiğiniz ama üzerinde durmadığınız konular sizi mecbur bırakabilir. Beklettiğiniz test ve benzeri tetkikler varsa bu dönem ele almak için iyi bir zaman. Aşk hayatınızda yeni gelişmeler olabileceği gibi 20 Ağustosa kadar olan dönemde hassas bir süreç söz konusu. İlişkilerle ilgili adım atmak için 20 Ağustosu beklemek doğru olacaktır.

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem Ekşib

www.sebnemeksib.com.tr

©Şebnem EKŞİB

Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden tamamı veya bir bölümü yayınlanamaz.